52-ри “Люлински” випуск на ВНВУ (1933)
52-ри “Люлински” випуск на ВНВУ е един от най-малките випуски в историята на училището – едва 46 души. Причината за това са клаузите на Ньойския договор, които ограничават българската армия като численост и офицерски корпус. Времето на обучението е в т.нар. втори юнкерски период от историята на ВНВУ – бъдещите офицери влизат след гимназия и постъпват направо като юнкери.
Периодът в началото на 30-те години съвпада с известно съживяване на българското общество след Ньойския диктат от 1918 и междоусобиците от 20-те години. Цар Борис III наскоро се е оженил за Царица Йоанна и целия български народ очаква продължаване на династията.
Списъкът и снимките от албума на випуска дължим на инж. Никола Станимиров – син на випускника полк. Рачо Н. Станимиров, кавалерист, потомствен офицер, син на ген. м-р Никола Станимиров – бивш началник на Лейбгвардейския на Н.В. конен полк. Рачо Станимиров също служи в Лейбгвардията. Печели на два пъти конкурси за Генералщабна академия – в Торино и Германия, но и двата пъти обучението му се осуетява – първият път се отказва заради сватбата си, а втория – заради започналата война. През войната е прехвърлен в бронирания полк. а след това и в 4 арт. полк. В унгарската кампания е награден с В.о. “За храброст”. След войната завършва Генералщабна академия, но веднага след това е арестуван и осъден на 15 години затвор по т.нар. процес “Неутрален офицер”, скалъпен за да свърже в общ заговор офицерите, странящи от комунистическата власт и опозицията на Н. Петков. Прекарва дълго години по затворите и в концлагера Белене, където се среща с брат си – кап. Тодор Станимиров, излежаващ доживотна присъда. Третият брат – подполк. Станимир Станимиров е сред първите офицери на легендарната Парашутна дружина.
Ротмистър Рачо Станимиров, взводен командир в Лейбгвардейския на Н.В. конен полк
Във Военното училище Рачо Станимиров е съвипускник със своя бъдещ роднина – кап. Николай Пиронков, също кавалерист, известен с виртуозната си езда. Връзката между двамата е ген. л-т Тодор Кантарджиев – освободил Добрич през 1916г. Ген. Кантарджиев е дядо на Рачо Станимиров, както и на съпругата на Пиронков – Тити, дъщеря на проф. Асен Кантарджиев – водач на движението “Ратници за напредъка на българщината” и член на задграничното правителство на проф. Ал. Цанков (1944 – 1945).
От същия випуск е и летецът полк. Николай Бошнаков (завършва ВНВУ като пехотинец), за когото писахме в статията за клуб “Списарвески”. Той е набеден от комунистите, че е съдействал на свои бивши колеги за отвличане на самолет с цел бягство и е инквизиран в затворите, след което е убит при опит да премине границата. Бошнаков е потомствен офицер, кавалер на В.о.Хр., с 4 въздушни победи, командир на 2/6 орляк при защитата на София на 20 декември 1943г. (когато загива Списаревски)
Подпоручиците от 52-ри випуск (1933г)
Алекс. Калчев
Александър Койчев
Асен Вучков
Богдан Богданов
Боньо Бонев
Борис Гиздов
Борис Петров
Борислав Чешмеджиев
Васил Манев
Васил Попов
Владимир Тенев
Георги Кацарски
Георги Кръстев
Георги Стрезов
Димитър Караиванов
Димитър Церовски
Добри Янков
Емануил Златаров
Иван Гюдюлев
Иван Прашинков
Иван Цанков
Иван Янчев
Илия Етрополски
Илия Коев
Йордан Дачев
Константин Водиев
Константин Константинов
Крум Абаджиев
Крум Георгиев
Любен Армянов
Любен Петров
Марин Ненов
Михаил Киров
Никола Колев
Никола Пенев
Николай Бошнаков
Николай Пиронков
Петър Илиев
Рачо Станимиров
Славчо Георгиев
Станчо Василев
Стефан Недев
Стефан Николов
Тодор Бобчев
Христо Гечев
Христо Славов
Обучение по езда на кавалеристите от випуска
Началници и военни преподаватели
Подполк. Павлов
Кап. Шопов
Полк. Урумов
Подполк. Даскалов
Подполк. Лукаш
Майор Кънчев
Майор Симов
Подполк. Марчев
Майор Генов
Кап. Недев
Кап. Данаджиев
Кап. Стойков
Кап. Грозданов
Кап. Костов
Кап. Николов
Ротм. Божинов
Подполк. Красновски
Подполк. Бачокиров
Подполк. Станчев
Майор Хайдуков
Подполк. Наумов
Майор Балтаков
Подполк. Кръстев
Кап. Киселички
Кап. Димитров
Кап. Дилчовски
Кап. Трендафилов
Кап. Иванов
Поручик Киров
Кап. Любенов
Подполк. Рачев
Кап. Зашев
Майор Тошков
Подполк. Бекяров
Кап. Главанаков
Кап. Димитров
Майор Димитров
Кап. Хаджийски
Кап. Хитов
Кап. Радев
Кап. Инджев
Цивилни преподаватели
Д-р Николаев
Проф. Казанджиев
Икономов
Хинделов
Загорчинов
Ремиш
Бояджиев
Д-р Фудулов
Д-р Иванов
Спасов
Мавров
Божков
Гладнишки
Библиотеката на ВНВУ