Паметникът на бомбиера, учебният плац и манежът
Паметникът на бомбиера представлява фигура на войник, който замахва за да хвърли ръчна граната. Зад него са разположени двата манежа – открит и закрит. На тях целогодишно бъдещите офицери се обучават в езда. Обучението е особено интензивно за кавалеристите и артилеристите. Провежда се по тройки – един юнкер се казва върху коня с вързани отзад ръце (за да се научи да се държи на колената и вътрепната част на бедрата), вторият държи кордата, а третият определя хода на коня с камшика. Тримата се редуват с кратки почивки (заради коня;) При кавалерийските офицери ездата се упражнява до постигане на виртуозно владеене на коня.
Пред манежите се намира огромен учебен плац, където кадетите и юнкерите упражняват строева подготовка и тренират за паради.
Клетва на кадетите от 64-ти випуск. Зад тях се вижда паметника на бомбиера и щаба, а най-вляво – колоната на българския офицер
Учебният плац, паметника на бомбиера и сградата на покрития манеж. В дясно от нея се намира откритият манеж.
Балканско състезание по фехтовка в сградата на Манежа (източник: “Непознатата София 1878-1944” И. Бърнев, Л.Юруков. И.к. Изток-Запад 2005г.)
Манежите: покритият, а до него – откритият