Честит празник!
6 май Гергьовден е патронния празник на Военния орден “За храброст” и се празнува като “Ден на храбростта” от създаването на ордена през 1879-1880г.
През 1931г. официално е обявен за празник на Българската армия.
През 1953г. комунистическата власт отменя празника и започва да празнува 23 септември – денят на т.нар. “септемврийското въстание”.
През 1993г. Гергьовден е възстановен като Ден на храбростта и празник на Българската армия.
В годините преди 1944 празникът е почитан особено тържествено. На него се е отдавала специална почит към кавалерите на ордена “За храброст”. Царят като велик магистър на българските ордени е давал прием в двореца за офицерите – кавалери на ордена. В София и всички гарнизонни градове са провеждани големи военни паради. След парада организирали градински тържества за офицерите и техните семейства а подофицерите и войниците са пускани в отпуск . Вечерта във военните клубове е имало бал.
На Гергьовденските паради Българската войска е демонстрирала своята мощ, а държавата – своята воля за независимост и почит към традицията.
Особено място в историята на празника заема гигантския военен парад проведен на 6 май 1937г. България е отхвърлила оковите на Ньойския диктат и демонстрира своята изцяло превъоръжена и преоборудвана армия, с новите полкови знамена и нови униформи. блоковете войници и машините дефилират няколко часа, приветствани от целия народ. Сам цар Борис III символично носи не генералска фуражка, а каска на главата си и приветства своята стоманена армия не от трибуна, а от жълтите павета пред Народното събрание.
Прочетете още за този парад от templar ТУК >> * За статута на военния орден “За храброст” четете ТУК>> * За войнишкия кръст за храброст четете ТУК>>
На всички живи кавалери на ордена “За храброст”
На всички живи носители на Кръст за храброст
На всички потомци на кавалери на ордена и носители на кръста
На всички български офицери и войни които помнят Завета на дедите
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК!
Интервю с полк. инж. Никола Рухчев – председател на Съюза на възпитаниците на ВНВУ