Държавно ЖП училище към Железопътния полк на Министерство на войната
Ограниченията на Ньойския договор принуждават България да прикрива редица военни структури зад полу-цивилни такива. За да обучава запасни подофицери за инженерните войски, както и кадри за железниците си – ключов фактор за бързото придвижване на войски и бойна техника през 1922г. с указ на Цар Борис III и след специален закон от Народното събрание се създава Държавно железопътно училище с четиригодишен курс на обучение. То привидно е средно – техническо учебно заведение, но организационната му структура е военна – курсистите носят униформи и са под военен режим, а преподавателския състав е от инженерни офицери.
През 1928г. училището официално е придадено към Железопътния полк към Министерство на войната, обучението е при пълен казармен режим, а на завършилите освен военна служба се зачита и полувисше военно-техническо образование. Военния статут на училището се запазва до 1946, когато преминава към Министерство на железниците.
Училището се намира в София, в кв. Слатина. Днес там се помещава Висшето транспортно училище “Т. Каблешков”, което се счита за наследник на ДЖПУ. За 24-те си години съществуване под ръководството на офицерите – преподаватели завършват 20 випуска военни железничари, пионери и мостоваци.
На снимките – горе: първи випуск на училището. На другите снимки – офицерите преподаватели във ДЖПУ.
/Източник: лични фотоархиви на офицери; НТУ www.ntu.bg /